18Aralık

Garanti bankasının bireyle inatlaşması

Garanti bankası müşteri temsilcisi Sahip olduğum money kartım için telefonda şifre oluşturma talebimi reddetti. TC kimlik no, anne kızlık soyadı, telefon no, doğum yeri ve tarihi bilgilerimi doğru söylememe rağmen son ekstre tutarımı virgüllü kuruşuna kadar hatırlayamam nedeniyle çabalarımı sonuçsuz bıraktı. Bende personelin bu tutumu nedeniyle var olan kredi kartımı ve money kartımı iptal ettirdim. İptalini istediğim kredi kartı taksit borçları ve hesabımda yer alan otomatik ödemelerim için atmler den para yatırmam gerekiyordu. Başvurum neticesinde paracardım kargo ile bana ulaştı. Ardından müşteri temsilcisi beni arayarak yolda olan kredi kartımın olduğunu adres güncellemem gerektiğin söyledi. Bende bankanın oldu bittiye getirme tutumu nedeniyle iptal talebinde bulunduğum kartım için adres güncellemesi yapmadım. Enson internet şubesinden kredi kartımda var olan 26 tl bonus puanını elimde tek kart olan parakardıma aktardım. Banka bunun üzerine “kredi kartı kapama talebiniz sonrası bankamızdan başka açık asıl kredi kartınız bulunmadığından ek kartlarınız da kapanmıştır” bilgisini tarafıma sms ile gönderdi.
Kredi kartı olmadan paracard sahibi olabileceğimi bana bildiren çemberlitaş şubesi yetkilisi ile paracada sahip olmuştum. şimdi 26tl bonusu benden kaçırmak için banka paracardımı iptal etti.
Yukarıda yaşadığım olaylar sebebiyle Garanti bankası belli kurallara göre değil kişiye göre davrandığı ortaya çıkmıştır.

 
Eleştirmen beğenisi:
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.